2010. november 17., szerda

Az éjjeli lepkék története

FARID al-DIN ATTAR
A MADARAK TANÁCSKOZÁSA      

Nádassy László fordítása

részlet
                                
                                         

AZ ÉJJELI LEPKÉK TÖRTÉNETE

Egy éjjel összegyűltek az éjjeli lepkék, mert kínozta őket a vágy, hogy egyesüljenek a gyertyával. Azt mondták: “Ki kell küldenünk valakit, hogy híreket gyűjtsön szerető keresésünk tárgyáról. " így egyikőjük útra kelt. Eljutott egy kastélyhoz, és a kastélyban egy gyertya fényét látta. Ekkor visszatért, és beszámolt a megfigyeléséről, ahogy ő azt értette.
De a gyűlést vezető éjjeli lepke véleménye szerint, ő nem fogott fel semmit a gyertya lényéből. Tehát egy második éjjeli lepke repült a kastélyhoz. Az megérintette szárnyai hegyével a lángot, de a hőség menekvésre késztette.
Mivel beszámolója nem volt kielégítőbb, mint az első éjjeli lepkéé, egy harmadik repült ki. Ez a lepke elkábult a szeretettől, és belezuhant a tűzbe; az első lábaival átfogta a lángot, és örömmel egyesült vele. Egészen magába szívta, és teste piros lett, mint a tűz.

A bölcs éjjeli lepke, aki a távolból figyelte őt, látta, hogy a láng és a lepke egynek látszik, és így szólt: “Megtudta, amit tudni akart; de csak ő érti ezt a titkot. Többet nem lehet mondani."

                                                            (Terebess Ázsia E-tár)


FERÍD ED-DÍN ATTÁR - az egyik legnagyobb hatású és legtermékenyebb perzsa misztikus költő (született Nísápúrban 1119 körül, meghalt ugyanott valamivel 1190 előtt). Alakját korán legendák vették körül. Bizonyos, hogy orvos és gyógyszerész (attár: innen a neve) volt. A neki tulajdonított hatvanhárom műből tizenkettőt tekinthetünk hitelesnek, ezek is azonban mintegy negyvenötezer párverset alkotnak. Lírai költeményeiben a monoton, kissé száraz hangvételt ritkán töri át a hiteles, izzó alapélmény. Didaktikus költeményei közül legjelentősebb a Mantiq at-Tair (A madarak beszéde), amely egy allegorikus történet keretében az emberi lélek misztikus megtisztulását és az istenséggel való egyesülését írja le.